Iga-aastase Stack Overflow uuringu kohaselt on arendajate seas on juba kümnendat aastat järjest kõige kasutatavamaks programmeerimiskeeleks JavaScript, seda nii kogenud arendajate kui ka alles tarkvaraarenduses esimesi samme tegevate iseõppijate puhul. Eesti IT-ettevõtte Uptime eksperdid märkisid, et populaarsusedetabeli esiotsast pole aga kuhugi kadunud ka teised menukad keeled – C#, Java ja PHP.
Üle 71 000 arendaja vastustest selgus, et oma igapäevatöös kasutab JavaScripti enam kui 65% vastajatest, teiselt kohalt leiab HTMLi/CSSi 55 protsendiga ning kolmandalt kohalt SQLi ligi 50 protsendiga. Kasutatavate programmeerimiskeelte esikümnesse mahub ka TypeScript (34%), Java (33%), C# (28%) ja PHP (21%).
Andmebaaside puhul on 2022. aastal jätkuvalt kõige populaarsemaks valikuks MySQL, mida kasutab ligi pool vastajatest, samas kui päriselt arendajana töötavate inimeste seas on kõige eelistatumaks valikuks PostgreSQL, mis tuli üldarvestuses teisele kohale. Teisteks menukateks valikuteks on SQLite, MongoDB ja Microsoft SQL Server.
Veebiraamistike populaarsusedetabelis hoiavad enda käes esimest ja teist kohta tugevalt Node.js ja React.js, mida mõlemat kasutab oma igapäevatöös ligi pool vastajaskonnast. Seejuures on näha, et Node’i populaarsus on eriti kõrge alles arendamist õppivate inimeste seas, samas kui juba arendajana töötavate spetsialistide puhul on Node’i ja Reacti kasutamise osakaal pea võrdne. Teisteks populaarseteks valikuteks on jQuery, Express ja Angular.
Kõikide teiste raamistike ülevaates hoiab enda käes kindlat esikohta .NET, mida kasutab oma igapäevatöös ligi 35% vastajatest. .NETi populaarsus on eriti kõrge juba töötavate arendajate seas, samas kui alles programmeerimist õppivate inimeste puhul kerkis kõige populaarsema raamistikuna esikohale NumPy.
“Viimaste aastate jooksul on keskmise arendaja tehnoloogiaportfell püsinud üsna sarnasena – JavaScriptile ning Node’ile ja Reactile on raske vastast leida, samas kui teised end kindlalt tõestanud raamistikud, näiteks .NET, on suuremate ja keerukamate infosüsteemide arendamiseks jätkuvalt üks eelistatumaid valikuid,” kommenteerisid spetsialistid uuringutulemusi. “Nooremate arendajate seas püsib Python endiselt populaarsena, kuid kindlasti tasub tähele panna, et Pythonit kasutatakse reaalselt töövoogudes vaid piiratud turgudel – Eestis pigem mitte.”
C# on armastatud
Uuringus küsiti vastajatelt ka seda, milliste tehnoloogiatega neile päriselt meeldib töötada ning millistega pigem mitte. Juba seitsmendat aastat järjest osutus programmeerimiskeelteks kõige armastatumaks valikuks Rust – 87% seda kasutavatest arendajatest märkis, et see meeldib neile – samas kui populaarsusedetabelis esikohal oleva JavaScripti leiab alles edetabeli teisest kümnest.
C# arendajatest märkis oma valitud tehnoloogia enda jaoks meeldivaks 63% vastajatest, HTMLi 62% ning JavaScripti 61%. Veebiraamistikest on kõige armastatumaks valikuks Phoenix 83 protsendiga, Reacti märkis enda jaoks meeldivaks 68% vastajatest ning Node’i 67% uuringule vastanutest. Sarnaselt C#-ile on näha, et ka .NET tervikuna meeldib sellega töötavatele inimestele – positiivseid emotsioone väljendas ligi 69% arendajatest.
“Tulemused näitavad selgelt, et arendajatele meeldivad keeled ja raamistikud, mis on loogilised, mille ümber on tugev kogukond ning mis pakuvad pidevalt midagi uut,” märkisid nad. “Edetabeli alumisest otsast leiab pigem vananenud tehnoloogiad ja valikud, mis on loodud niši-probleemide lahendamiseks ja mille kasutamine võib tihti parajaks piinaks osutuda.”
Stack Overflow iga-aastane uuring töötab hea baromeetrina, mis aitab mõista, mis päriselt arendusmaailmas toimub. Kuigi kõiki tulemusi ei saa üks-ühele Eesti konteksti üle kanda, siis mingid põhitõed peavad paika. Arendusmaailmas esimesi samme tegevad spetsialistid ning juba kogenud arendajad võiks edetabeli tippudele pilgu peale heita, uurida veidi kohalikku konteksti ning selle pealt hinnata, mille õppimisele ja proovimisele aega pühendada.
Uuringule vastas kokku üle 73 000 inimese. Uuringut saab täispikkuses lugeda siit.
Sooviksid meie tiimiga liituda?
Kas Uptime kõlab nagu sinu sorti ettevõte? Kui nii, siis heida pilk vabadele töökohtadele ning loodame, et võtad meiega ühendust – räägime sinuga hea meelega!