Uptime’i värbamisjuht soovitab: 5 aspekti, millele enne video-töövestlust mõelda 

Paljud ettevõtted on juba enam kui aasta pidanud töövestlusi pidama videokõnede vahendusel ning paistab, et see trend jätkub paljudel juhtudel ka siis, kui maailmas valitsev olukord on mõnevõrra maha rahunenud.  

Uptime’i värbamisjuht Marge Peekman on viimase aasta jooksul pidanud sadu videovestlusi ning nüüd jagab ta soovitusi, kuidas neil särada ja mida vältida. 

Suhtu sellesse kui tavalisse vestlusesse 

Kuigi vestlus toimub video teel, siis ei tasu end sellest hirmutada lasta – kaamera ei hammusta. Näost-näkku vestluse ja videovestluse eesmärk on lõpuks ikkagi sama: nii sina kui ka potentsiaalne tööandja saate üksteist paremini tundma õppida ning mõista, milliseks võib koostöö kujuneda.  

Kuigi video teel võib olla teise osapoolega hea kontakti loomine mõnevõrra keerulisem, siis ära mõtle asju üle. Vasta küsimustele nii nagu sa teeksid seda samas ruumis istudes ning küsi ära kõik küsimused, mida sa ettevõtte ja ametikoha kohta teada tahaksid. Mida rohkem sa küsid ning ettevõtte tegevuse vastu huvi üles näitad, seda parema pildi saad firmas toimuvast sina ning seda selgem on ka potentsiaalsele tööandjale, et sa oled ka päriselt ettevõttes töötamisest huvitatud. 

Ole professionaalne 

Koduses mugavuses vesteldes võib olla kerge unustada, et hoolimata sind ümbritsevast on siiski tegu olukorraga, kus on oluline üles näidata professionaalsust. Seega mõtle enne vestlust, kuidas jätta endast parim võimalik mulje – riietu nii nagu sa riietuks tööandja kontorisse vestlusele tulles, ürita leida vestluse jaoks vaikne koht ning väldi võimalusel muid väliseid segajaid, mis võivad vestluse kulgemisele negatiivselt mõjuda. 

Kindlasti tasuks vältida vestluse pidamiseks lärmakaid kohvikuid, ruume, mis on täis teisi inimesi, või osaleda vestlusel näiteks jalgrattaga sõites. 

Valmista ette 

Enne igat vestlust on mõistlik end veidi ette valmistada: uurida potentsiaalse tööandja tegemiste kohta, tutvuda juba tehtud töödega ja viia end kurssi ettevõtte väärtuste ning kultuuriga. Kui vestlus toimub video vahendusel, oleks mõistlik enne selle toimumist vaadata üle ka erinevaid tehnilised aspektid. 

Kui võimalik, siis tee aegsasti enne kohtumist kindlaks, et vestluse jaoks valitud platvorm ka päriselt sinu seadmes töötab, niisamuti tasub aegsasti kontrollida, kas vestluse jaoks valitud toanurka üldse internet ulatub ning kas mikrofon ja kaamera on töökorras. Selline lähenemine aitab vältida olukorda, kus vestlus on kahe minuti pärast algamas, kuid tehnilise tõrke tõttu ei ole nõus kohtumisplatvorm sinu arvutis käivituma. 

Kui avastad, et mõne tehnilise põhjuse tõttu sa vestlusel osaleda ei saa, siis anna sellest värbajale aegsasti teada. Võid täiesti kindel olla, et probleemile leitakse sobilik lahendus. 

Ole aus 

Ei ole haruldane, et töövestlusel küsitakse sinu käest midagi, millele sa kohe vastata ei oska. Kuigi virtuaalse vestluse ajal võib tunduda lihtne küsimusele kiirelt internetist vastust otsida, siis tasub seda vältida.  

Tööandja jaoks ei ole alati kriitilise tähtsusega, et sa oskaksid igale küsimusele vastata, vaid pigem soovitakse näha su mõtteprotsessi ja mõista, millist tuge võid sa tööle asudes vajada. Kuigi sa võisid vestluse ajal interneti abiga küsimusele rahuldava vastuse anda, siis saab päriselt tööle asudes kõigile üsna kiirelt selgeks, milline on su tegelik oskustepagas. 

Lisaks, ära unusta, et vestluse ajal küsimustele internetist vastuste otsimine on võrdlemisi selgelt arusaadav, seega hävitad sa suure tõenäosusega võimaluse, et ametikohta just sulle pakutaks. 

Pea tähtaegadest kinni 

See võib kõlada küll üsnagi iseenesestmõistetavana, kuid siiski väärib see toonitamist – olgu tegu kell 11 algava videovestlusega; koduse ülesandega, mille tähtaeg on kell 15; või pakkumisega, millele paluti vastust järgmise päeva lõunaks – kui millegi jaoks on kokku lepitud selge aeg, siis pea sellest ka kinni. Vastasel juhul kulutad sa asjatult teiste aega ja näitad juba varakult, et sul on probleeme kokkulepetest kinni pidamisega. 

Tahad Uptime’i tiimiga liituda? Loe meiega töötamisest siit ja sirvi tööpakkumisi siit!

Liitu uudiskirjaga