Uptime’i personalijuht: viimased kriisid näitasid, et oma karjääri ei pea ebakindla aja tõttu pausile panema

Viimased aastad on kulgenud ühest kriisi teise – koroonakriis, inflatsioonikriis ning tänavu tõotab kulgeda üldise majandusraputuse tähe all. Kui kriiside algusperioodidel on tavaline, et inimesed muutuvad ettevaatlikumaks ning karjäärialased muutused pannakse vähemalt korraks pausile, siis märgib Uptime’i personalijuht Marge Peekman senise kogemuse pealt, et harilikult laskuvad asjad kiirelt taas õigesse rütmi. 

“On loomulik, et ebakindel aeg tekitab hirmu ning ennustamatu perioodi alguses on vana ja tuttava tugi kutsuv. Eriti selgelt oli näha seda koroonapandeemia alguses, mil sisuliselt kogu tööturg mõneks ajaks seisma jäi, inimesed muutusid äraootavaks ning pikalt planeeritud järgmised sammud tööelus pandi pausile,” rääkis Peekman, samas lisades, et kriisist väljumine kulges tegelikult enamikel juhtudel kiirelt ning uudne olukord muutus peagi normaalsuseks.  

“Senised kogemused näitavad selgelt, et turvalised valikud on turvalised ka raskematel perioodidel. Karjäär ning tööelu on oluline, seega on mõistetav, et keegi ei taha keerulisemal ajal vahetada praegust tööandjat ettevõtte vastu, mida ei pruugi enam loetud kuude pärast olemas olla,” lausus ta. “Eelnevad kriisid on aga kätte näidanud, et tugeva vundamendi peale ehitatud ettevõtted püsivad ka rasketes oludes, mistõttu ei pea uus hirmutav olukord kõike seisma panema – mõistlikke valikuid muutuseks leiab ka siis.” 

Peekmani sõnul on tööotsijate ootuste seas näha väga selget hoiaku muutust. Kui majanduse tippaegadel olid uuest töökohast otsitava soovinimekirja tipus huvitavad projektid, hea töötasu, tänapäevased tehnoloogiad ja meeldiv töökultuur, siis täna on nende kõrvale lisandunud ka stabiilsus ja pikaajaline jätkusuutlikkus. “Järjest enam inimesi mõtleb eesootava peale ja on näha, et praegu muutuvad kõige eelistatumaks valikuks pikaajalise kogemusega stabiilsed tööandjad, kes suudavad samas pakkuda ka kõike muud ja eeldatut, mida tööotsijad nõuavad,” lisas ta. 

Arendajad ja teised IT-valdkonna spetsialistid töö pärast muret tundma ei pea tundma 

Kuigi viimasel ajal kuuleb pidevalt koondamistest ning uksi sulgevatest ettevõtetest, siis vähemasti IT-sektoris tegutsevad inimesed tööpuudust kartma ei pea. Uptime’i personalijuht selgitas, et prognooside kohaselt on tulevate aastate jooksul tööturul puudu tuhandeid spetsialiste ning kui mõni nõrgem IT-ettevõte peakski oma uksed sulgema, siis on põnevaid võimalusi endiselt kuhjaga ootamas. 

“Ära ei tasu ka unustada, et mida keerulisem on aeg, seda enam pöördutakse IT-lahenduste poole, et asjad jälle õigele rajale saada. See tähendab põnevaid projekte, piisavalt väljakutseid ning uusi võimalusi,” ütles ta. “Uptime’is otsime täna oma meeskonda aktiivselt uusi inimesi ning ei paista, et see vajadus nähtavas tulevikus muutumas oleks.” 

Seetõttu soovitab Peekman olla uutele väljakutsetele avatud, kui töövahetus või millegi uue proovimine on juba varem mõtteis olnud. Samas toonitab ta, et pimesi ei tasu olulisi karjäärialaseid valikuid teha ning pigem tasuks usaldada oma sisetunnet ja potentsiaalsete tööandjate taustaga piisavalt tutvuda. “Ettevõtteid on erinevaid – osad stabiilsemad, teised veidi vähem. Riskialtina võib küll otsustada esimese kasuks, kuid kui sa ei soovi riskida sellega, et peagi tuleb taas hakata uut töökohta otsima, pole paha mõte täna vaadata end tõestanud tööandjate poole – seda teevad ka teised,” rääkis ta. 

Otsid uut väljakutset? Sirvi Uptime’i tööpakkumisi!

Liitu uudiskirjaga