Selleks aastaks on enamik inimesi aktiivsed töövahetustegevused lõpetanud – kuulutused on sirvitud, värbajate sõnumitele on vastatud ja viimased vestlused on peetud. See aga ei tähenda, et uuele ametile liikumise mõtted on unustatud, pigem vastupidi, sõnas Uptime’i personalijuht Marge Peekman.
Kuigi pühadeperiood on peamiselt pühendatud perele ja sõpradele, siis annavad need rahulikumad paar nädalat võimaluse korraks hinge tõmmata, aastale tagasi vaadata ja verivorstide ning hapukapsa liigtarbimisest puhates mõelda, kuidas edasi. Seejuures pole sa selle tegevuse juures üksi: esimeste sügiskuude kõrval on jaanuari algus üks kõige aktiivsemaid töövahetusperioode, mis näitab selgelt, et korraks aja maha võtmine näitab paljudele inimestele kätte, et tegelikult soovitaks midagi uut.
Rahuliku mõtlemisaja saamise kõrval toetab iga jaanuari alguses hoogu koguvat töövahetust selgelt ka see, et nii mõnedki projektid saavad aasta lõpu seisuga otsa. Kui järjekordne ülesanne on edukalt aasta lõpuks seatud tähtajaks valmis saadud, annab see paljudele võimaluse võtta vastu uus väljakutse vanas ametis lahtiseid otsi jätmata.
See aga ei tähenda mõistagi seda, et igal juhul peaks alustama uut aastat uue hooga ja uue töökohaga. Pigem tasub sügavalt kaaluda ja analüüsida, kas praegune amet suudab pakkuda seda, mida tegelikult soovid. Kuigi muru tundub alati kuskil mujal rohelisem, siis ei ole tööd mõtet vahetada töö vahetamise pärast, vaid tasuks enda jaoks välja mõelda, mis on see, mida sa tööandjalt tegelikult ootad.
Soovid on selged
Olles veetnud lugematu arvu tunde erinevate kandidaatidega rääkides, on üsna selgelt välja joonistunud peamised tegurid, mis inimesed uue töö peale mõtlema panevad. Levinumaid neist on suurema paindlikkuse ja otsustusvabaduse saamine, toetava ja meeldiva tiimi leidmine, stabiilsuse otsimine, konkurentsivõimelisem töötasu, suurema vastutusvõimaluse leidmine ja soov arengut ja kasvamist toetava töökultuuri järele.
Heaks näiteks on pikka aega idufirmades leiba teeninud arendajad ja projektijuhid. Kui suuremates-tuntumates idudes ei pea üleliia tihti muretsema, et järgmine investeering võib jääda tulemata ja töökoht võib seetõttu homme kadunud olla, siis pole see kuigi haruldane väiksemates ja end alles kehtestavates firmades.
On näha, et stabiilsus on midagi, mis paljusid köidab, seda eriti siis kui hoolt tuleb kanda mitte vaid enda eest, vaid ka pere, kodulaenu ja autoliisingu eest. 30 aastat turul tegutsenuna on Uptime saanud seetõttu midagi kindlamat otsivatele inimestele heaks valikuks – võib olla kindel, et turvaline ja arendav töökoht on siin täna, homme ja soovi korral ka kümne aasta pärast.
See aga ei tähenda, stabiilsus võrdub stagnatsiooni või igavusega, pigem vastupidi. Stabiilsus tähendab, et võimalusi millegi ägeda tegemiseks, inimestele otsustus- ja vastutusvabaduse andmiseks ja põnevate projektide kallal töötamiseks on oluliselt rohkem. Stabiilsus tähendab ühtlasi ka üha kasvavat mastaapi, mis pakub oma ala spetsialistidele võimalust proovida midagi uut ja alaliselt areneda, seda veel enne, kui rutiinist tulenev kaamos pärale jõuab.
Vaheldus, paindlikkus ja areng
Kandidaatidega rääkides kuulen tihti, et inimesed on väsinud igapäevaselt ühe ja sama asja kallal töötamisest. Tõsi, on spetsialiste, kellele meeldibki viis või kümme aastat järjest üht ja sama rakendust arendada ja hooldada, kuid valdav osa inimesi soovib ühel või teisel hetkel ka midagi uut proovida ja oma oskuseid seeläbi edasi arendada. Siin tuleb taaskord appi ettevõtte sisekultuur ja tööstiil, mis peaks andma võimaluse tegeleda ka millegi sellisega, millega tavaolukorras igapäevaselt kokku ei pruugi puutuda.
Arendusfirmana pakub Uptime teenuseid kümnetele erinevatele ettevõtetele, mis tähendab, et kuigi igapäevaselt on inimeste töö üsnagi selgelt fokusseeritud, siis on harvad juhused, kus vaid ühe asjaga tuleb tegeleda aastaid järjest. Pigem on reaalsuseks see, et ühel hetkel saab projekt läbi ning tekib võimalus liikuda tegelema millegi uuega, või kuni mõni pikemalt kestev arendus on end lõplikult ammendanud, on alati võimalik leida maja seest uus projekt, mis märksa rohkem köidab.
See tähendab ühtlasi ka seda, et soovi korral on igal inimesel võimalik omandada oskuseid, mida mõne teise projekti juures rakendada ei saaks. Näiteks kui back-end arendaja sooviks kasvada võimekaks full-stack arendajaks, ei ole probleemiks leida väljakutse, kus juba näiteks olemasolevate .NET oskuste kõrval saab praktilises keskkonnas selgeks õppida ka Reacti või mõne muu tehnoloogia peennüansid. Tuleb vaid oma soovist märku anda ja kui vähegi võimalik, siis leitakse ka väljakutse, mille raames oma oskuseid lihvida.
Sama kehtib ka vastutuse poole pealt. Kuigi Uptime’i filosoofiaks on niigi kõikidele spetsialistidele anda täpselt nii palju otsustus- ja vastutusvabadust, kui nad kanda soovivad, siis tähendab suur hulk tiime, projekte ja väljakutseid ka seda, et karjääris järgmisele tasemele liikumine on oluliselt lihtsam. Kui keegi tunneb, et ta sooviks kanda tech-leadi rolli, kasvada arhitektiks või teha karjääris mistahes muu sammu, siis on see midagi, mis on võimalik.
Inimesed peavad klappima
Siiski, olgu ettevõte kui tahes paindlik, kuitahes arendav või kuitahes intrigeeriv, ei saa kunagi ära unustada inimfaktorit. Igas ettevõttes on oma sisekultuur, oma tüüpi inimesed ja inimeste vahel mingi kindel klapp. Erinevate firmade vahel võivad erinevused olla hiiglaslikud ning pole haruldane, et räägin kandidaadiga, kes otsibki uut väljakutset just seetõttu, et praeguse töökoha sisekliima ja kolleegid pole päris see, mida ta otsib.
Siin on nii minu kui ka kõikide teiste värbajate tööks teha kindlaks, et suudame kandidaadile pakkuda meeskonda, mis temaga sobib. Samas, teise poole pealt on ülesandeks tagada, et uus inimene sobib hästi juba varem liitunud kolleegidega ja aitab meeskonda koondvaates tugevamaks muuta. Õnneks on harilikult üsna lihtsalt mõistetav, kas kellegi väärtused ja motivatsioon langeb kokku ülejäänud meeskonnaga, seda nii kandidaadi kui ka tööandja puhul. Kui aga tunned, et tahaksid meie või mõne teise ettevõtte kultuuri ja inimeste tööstiili täpsemalt mõista, siis ära karda seda vestlusel küsida – sellest räägitakse hea meelega, kuna õige klapi leidmine on kõigi huvides.
Kõik eelnev tähendab, et iga inimese jaoks on kuskil roll – olgu see meie majas, praeguse tööandja juures või hoopis kusagil mujal – mis suudab talle pakkuda kõike seda, mida ta tegelikult soovib. Seega ei tasu ilmtingimata rahulduda sellega, mis juba käes on, vaid pigem võtta rahulikum pühadeperiood, et mõelda. Mõelda sellele, mida tegelikult teha soovid ja mis on parim viis nende soovide saavutamiseks.
Kui pärast neid mõtisklusi tunned, et oled enda jaoks eesmärgi ja soovid paika saanud, siis võta meiega ühendust.
Tahaksid Uptime'i tiimiga liituda?
Kas Uptime kõlab nagu sinu sorti ettevõte? Kui nii, siis heida pilk vabadele töökohtadele ning loodame, et võtad meiega ühendust – räägime sinuga hea meelega!