Uptime toetas 100 linnumaja püstitamist Šveitsis haruldastele linnuliikidele

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul soovis Šveitsi Eesti Selts kinkida Šveitsile sada linnumaja ohustatud linnuliikide kaitseks. Ideest tegid korraldajad tutvustav video ja esineti ka Eesti Televisioonis ja meedias. Uptime oli ettevõtmise peasponsoriks.

100 linnumaja Eesti sajandaks“ jõudis märtsis lõpusirgele viimase pesakasti püstitamisega ja Biel-Benkenis peetud avapeoga – linnud võivad nüüd sisse kolida.

Linnumajad kingiti Birdlife Schweizile, kes neid hiljem jälgib ja hooldab. Ohustatud liikideks, kellele need pesakastid on mõeldud, on aed-lepalind ja väänkael, kelle kohta üritusel osalejad said põhjaliku ülevaate.

Birdlife Schweiz’i ennustuste kohaselt võib oodata pesakastide hõivamist aed-lepalinnu ja väänkaela poolt järgmise kolme aasta jooksul. Nii kaua peavad linnumajad loodusesse sisse sulanduma, kuni need omaks võetakse.

Toetajad said teada ka enda toetatud pesakasti asukoha.

Birdlife Schweiz hoolitseb pesakastide hoolduse, puhastuse ja jälgimise eest ning hoiab avalikkust olukorraga kursis. Teades seda, kuhu, kuidas ja millist pesakasti püsti panna, saab päästa mitmeid generatsioone ohustatud linde.

Väänkael ja aed-lepalind on putuktoidulised rändlinnud. Põldude väetamine ja putukate vähenemine on mõlema linnuliigi toidulaua peaaegu olematuks muutnud. Ka kõrgetüveliste viljapuude kadumine on linnuliikide asuala vähendanud ja paljudest kohtadest on need liigid üldse kadunud. Pesakast aitab aga luua uuesti pesitsemisvõimalusi seal, kus see muidu on raske.

Vaata ka Ave-Lii videomeenutust ettevõtmisest:

Vaata lisaks saatelõiku ETV Terevisioonist, kus projekti tutvustas Šveitsi Eesti Seltsi president Mirjam Loertscher.

Šveitsis elab praegu ligi 700 eestlast ning sealsete eestlaste selts on tegutsenud juba üle 60 aasta. Kuna eestlasi on Šveitsis vähe – samamoodi vähe nagu neid ohustatud linnuliike, keda otsustati kaitsta, siis tundus sümboolne just neile lindudele 100 pesakasti kinkida, põhjendasid korraldajad.

Annetatud pesakastide arv jõudis sajani 17. detsembril 2017, edasi järgnes neile sobiva asukoha leidmine ja ülespanemine. Viimane pesakast pandi ühe taluniku maadele 17. märtsil Biel-Benken´is, kus haruldased linnuliigid veel pesitsevad.

Projekti peasponsor ja toetaja oli Uptime, millel asub Šveitsis ühisfirma.

Linnumajad ehitas Peeter Tarmet.

Liitu uudiskirjaga