Uptime toetab maailma ühel suurimal robotivõistlusel Robotex seitset võistkonda

Juba käiakse ka Jaapanist uudistamas, mis koht see Eesti küll on, kus korraldatakse nüüd juba üht maailma suurimat robootikavõistlust Robotex. Robotiehitajaks ei saa niisama, selleks tuleb hästi osata matemaatikat, füüsikat ja programmikirjutamist. Juba teist aastat toetab Uptime tüdrukutetiimi Kostivere koolist ja Saku huvikeskuse meeskondi.

Miks Uptime Robotexi tiime toetab?

„Tüdrukute võistkond oli meie meelest väga lahe ja aktiivne ning me tahame, et naisi oleks rohkem IT-s,“ põhjendab Uptime´i tehnoloogiajuht Raimo Seero, „Saku huvikeskuse poisid on väga iseseisvad ja saavad hästi hakkama, sellepärast toetame neid. Tahame toetamisega suurendada inimeste pealehakkamist.“

Raimo Seero lisab, et tegelikult pole eesmärgiks see, et kõik robotiehitajad läheksid pärast IT-d õppima. „Hea, kui võetakse ette ja tehakse midagi lahedat,“ ütleb ta ja loodab, et igasuguseid masinaid vaadatakse pärast robootikaga tutvuse tegemist hoopis teise pilguga kui enne ning saadakse aru, mis selle tehnika taga on.

Eelmisel aastal läks Kostivere kooli tüdrukutel väga hästi – nad said Lego joonejärgimises juba teist aastat järjest esikolmikusse, olles 65 võistkonna seas kolmandad.

Saku huvikeskust esindanud kümneaastane Jan Hendrik Jõgi saavutas samuti Lego sumo võistlusel kolmanda koha, olles parem endast kordades vanematest võistlejatest.

Uurisime, kuidas on läinud tiimidel sel aastal ettevalmistused ja milliseid kohti on plaanis rünnata.

Kostivere plaanib tulla esiviisikusse

Tallinna külje all asuva väikese Kostivere kooli võistkond on Robotexiks valmistunud juba pea 2 kuud.  Tiimiliikmed käisid Robotexi testpäeval oma robotit kohapeal proovimas. Tiimi juhendaja ning Kostivere robootikaringi juhi Kuldar Saaremäe sõnul on võrreldes eelmise aastaga täielikult muutunud roboti disain ning samuti on tehtud mitmeid muudatusi tarkvaras. Osaletakse LEGO joonejärgimise võistlusel.
Robotex, Kostivere tiim
Kostivere tiim mõni päev enne võistlust.

Tiimiliikmed tegelevad robootikaga juba teist-kolmandat aastat, senised kogemused on LEGO Mindstorms EV3 robotiga. Võitskonda kuuluvad 7. klassi õpilased Mai-Liis Õun ja Kirke Miller ning 6. klassi õpilane Gelly Rämmeld.

Programmeerimisoskus ja tarkvara tundmine on Kostivere võistkonnaliikmete sõnul vajalikud oskused, et olla Robotexil edukas. Roboti edukus olenebki enamjaolt sellest, kui hea on programm. Roboti disain mängib kahtlemata väiksemat rolli, kui tarkvara.

Kõige raskemaks ülesandeks on siiani olnud programmist maksimumi võtmine, sest koodi õigesti korrigeerides saaks muuta roboti veel kiiremaks ja täpsemaks.

Kostivere võistkonna selle aasta eesmärgiks Robotexil on saada oma võistlusalal vähemalt esiviisikusse.

 

Saku huvikeskus treenib eelmiste aastate võistlusvideote põhjal

Sel aastal osaleb Robotexil Saku huvikeskusest kuus võistkonda. Kaks neist Folkrace´il, kaks LEGO joonejärgimisel ning kaks LEGO Sumol.

Kui eelmisel aastal võisteldi vaid LEGO robotite aladel, siis seekord võetakse esimest korda ette ka Folkrace, kus lisaks LEGOdele võivad osa võtta ka kõikvõimalikud muud robotid. Folkrace on robotite ralli, milles ühel ringrajal sõidavad võidu kuni 5 robotit ja võidab loomulikult kõige kiirem. LEGO Sumo võistlusel osaletakse Saku huvikeskusest juba kolmandat aastat ja LEGO joonejärgmisel teist aastat.

Kõige parem on treenida eelmise aasta võistlusvideote põhjal, usub Saku tiimide juhendaja Toomas Jõgi. „Vaatame, mida eelmine aasta paremini tegime ja mida halvemini ja selle põhjal hakkame roboteid täiendama,“ ütleb Saku võistkondade juhendaja ning meenutab ka eelmise aasta suurimat altminekut: „Vastase sahk oli valget värvi ja meie robot pidas seda hoopis äärejooneks.“

Seda, et vigadest õpiti, tõestab Robotexi proovipäeval tehtud sõit: masin sai sel aastal kõige parema tulemuse. „Äkki tuleme siis kolme hulka?“ loodab Toomas Jõgi. Eelmine aasta oligi Saku parim tulemus kolmas koht LEGO sumo võistlusel. Seekord võiks püüda juba esimest kohta. Folkrace´is, kuna see on võistkonna jaoks esimene võistlus sel alal, loodetakse pääseda vähemalt finaali.

Joonejärgijad on samuti Saku meeskondadel täiesti ringi tehtud ja ootavad sel nädalalõpul võistlustulle asumist. Viimased päevad enne Robotexi käib veel tarkvara täppishäälestamine ja proovitakse ka riistvara kergemaks teha, sest mida kergem masin, seda kiirem.

Saku huvikeskuses on kolm tiimiliiget juba 4-5 aastat robotitega tegelenud, kolm aga esimest aastat. Harjutatud on LEGO robotitega, valmis tehtud igasuguseid masinaid kommiautomaadist printerini.

Toomas Jõgi sõnul on robootika praegu väga kiiresti populaarsust kogumas: „kuigi finaalides kipub olema kogu aeg üks ja sama seltskond, kus kõik tunnevad kõiki, siis koolidest tulevad kogu aeg peale aina uued võistlejad. Näiteks LEGO Sumos oli 2014. aastal veel 120 robotit, nüüd juba 200 ringis.“

Märtsis toimub Viinis RobotChallenge. „Kui me nüüd Robotexil kolme esimese hulka tuleme, siis äkki läheme sinna ka,“ lubab Saku robootikajuhendaja.

saku1
Tarkvara pea-arhitekt Jan-Hendrik Jõgi programmeerib Folkrace´i.

saku2
Sumoroboti programmeerimine.

Liitu uudiskirjaga