Michał on koos arvutitega üles kasvanud. 6-7 aastaselt sai ta oma esimese Commodore 64 ja hakkas hiljem õppima programmeerimist kohaliku ajalehe näidete järgi. Nüüd on ta Poola Uptime´i tegevjuht ja vastutab Poola kontori juhtimise eest. IT-valdkonnas on Michał praeguseks töötanud enam kui 15 aastat ning puutunud kokku paljude tööstusharudega, nagu näiteks autotööstus, finants, farmaatsia, energeetika.
Millal puutusid esimest korda kokku arvutite ja infotehnoloogiaga?
Võin öelda, et kasvasin üles koos arvutitega. Oma esimese arvuti, Commodore 64, sain 6–7-aastaselt, hiljem õppisin ajalehest umbes 16-aastaselt programmeerima.
Varssavi Tehnikaülikoolis õppisin tarkvara juba põhjalikumalt, seal omandasin tarkvara disaini magistrikraadi. Õpingute ajal hakkasin töötama advokaadibüroo IT-osakonnas.
Viimasel kursusel aga otsustasime koos sõbra Jackiga alustada oma äri. Nii sündiski tarkvaraettevõtte JMMJ.
Kuidas ettevõte alguse sai?
Jack Malinowski ja mina osalesime Microsoft Imagine Cup´i õpilasvõistlustel ja meie meeskonna nimi tuli meie initsiaalidest – JMMJ. Hiljem ettevõttele nime valides otsustasime selle alles jätta. Alustasime tegutsemist ülikooli viimasel aastal ja siis leidsime ka oma esimesed kliendid.
Milline on Poola praegune tarkvaraarendusturg ja mis on viimasel ajal muutunud?
Oleme tegutsenud peamiselt auto- ja finantsettevõtete turul, kuid viimasel ajal on meie klientideks lisandunud ka farmaatsiaettevõtteid. See sektor on praeguses olukorras palju muutumas ja nende ettevõtete digitaliseerimine kiireneb. Ka autode müük on müügiettevõtete jaoks praegu üsna hea, pärast viirusekriisi on tekkinud uued müügilained ning liisingufirmadel läheb hästi.
Olukord on raskem väiksemate ettevõtete ja peamiselt just idufirmade jaoks. Startup-ettevõtetel on praegu raskem investeeringuid leida. Turismi- ja lennufirmad on üsna halvas olukorras.
Suuremad ärikliendid on oma tellimuste mahu aga siiski säilitanud.
Viirusekriis hakkas rahunemise märke näitama juba 2020. aasta lõpus. Poola kolmanda sulgemise ajaks ei ole me enam nii-öelda tuletõrjujad ja ei pea kiirete projektidega oma klientide ärisid päästma, nagu oli viirusekriisi alguses. Nüüd saame tarkvaraarendust juba rahulikumalt teha. Taas tulevad pikemad projektid, ettevõtted harjuvad uue olukorraga. Kodus töötamine on samuti see uus reaalsus, millega inimesed on harjunud ja see mõjutab äritegevust vähem, kui pool aastat tagasi.
Millised on praegu käimasolevad põnevamad tööd?
Farmaatsia valdkonnas on meil väga huvitavaid töid. Teeme Polpharmaga koostööd Leothoton Hackthoni võiduteema projektis, mis on suunatud tööstusjäätmete käitlemisele. Samuti arendame DEKRA Polskaga lahendust, mis toob autotööstuses olulisi muudatusi.
Mis sulle Uptime´is töötades kõige enam meeldib?
Mulle meeldivad igapäevased väljakutsed. Kui varem oli neid väljakutseid tarkvaraarenduses, siis nüüd rohkem ärijuhtimises. Juhtides väga andekate inimeste meeskonda, saame pakkuda oma klientidele uusi tipptasemel lahendusi ja see ongi väga põnev.
Meie kontori õhkkond on avatud, inimeste vahel puudub distants, kuigi peame nüüd jälle kodus töötama. Suhted on sõbralikud, ettevõttest on leitud omale palju uusi sõpru.
Millised on sinu hobid, mida võtad ette vabal ajal?
Vabal ajal tegelen spordiga, reisimisega, suusatamisega, lohesurfiga. Mootorrattaga matkates pole aga minu peamine eesmärk mitte sihtkohta jõudmine, vaid teekond ise.
Enne kontori sulgemist ja kodutööle minekut oli meil palju erinevaid ühiseid tegevusi ka väljaspool kontorit, näiteks käisime Lasergame’i ning Paintballi mängimas, bowlingus. Nüüd aga on kõik koos võrgus arvutimänge mängimas.