Suur uuring: JavaScripti maailmas tõstavad pead uued tegijad

Tänavuse State Of JavaScript uuringu ja Uptime’i ekspertide hinnangute kohaselt jätkab React endiselt oma võidukäiku, olles ühteaegu nii enimkasutatud kui ka enimtuntuks JavaScripti front-end raamistikuks. Reacti kõrval on aga arendajatele hakanud järjest rohkem huvi pakkuma ka Svelte, SvelteKit ja Solid.

Sel aastal on JavaScripti front-end raamistikest kõige sagedamini kasutatavateks React, Angular, Vue ja Svelte ning samas on näha, et kuigi enamused neist ka arendajatele päriselt meeldivad, siis Angulari ja Emberi raamistikega pigem niiväga töötada ei soovita.

“Täna on selgelt kõige menukamaks raamistikus React ja nii see ka mõneks ajaks jääb. See on see, millega arendajad tegeleda tahavad, mida soovivad kliendid ja mida toetab kõige ulatuslikum kasutajaskond. See on kõige õigem valik laia hulga erinevate toodete loomise jaoks, seega pole ka imestada, et just see nii tugevalt kanda kinnitanud on,” ütles Uptime’i tehnoloogiajuht Raimo Seero.

Kui arendajatel oleks võimalik ise iga projekti jaoks raamistikke valida, sööstaks edetabeli etteotsa Svelte, Solid, Vue, React ja Lit ehk tehnoloogiad, mille vastu kõige rohkem huvi üles näidatakse. Kui aga vaadata tehnoloogiaid, mida arendajad päriselt kasutanud on ja mille poole soovitaks tagasi pöörduda, haaraks edetabeli kõrgeimad kohad endale Solid, Svelte, React, Vue ja Alpine. Aastate jooksul on kõige stabiilsemana püsinud huvi Svelte ja Reacti vastu, kõige selgemat langustrendi on aga näidanud Angluar, Preact ja Ember.

Back-end raamistikud ja kuidas ehitatakse mobiiliäppe?

Kõige sagedamini kasutatavate back-end raamistike edetabelis on pilt juba aastaid püsinud muutumatuna: kõige rohkem kasutatakse Expressi ja Nexti, millele järgnevad Gatsby ja Nuxt. Kui aga heita pilk raamistikele, mille vastu arendajad kõige rohkem huvi tunnevad, siis langesid vanemad tegijad tänavu tugevalt ning esikolmikus seadsid end sisse raamistikud nagu SvelteKit, Remix ja Astro.

“Võrreldes front-end raamistikega püsib back-end raamistike maailm üsnagi stabiilsena. Igal aastal tuleb turule mõni uus tegija, mis arendajate tähelepanu köidab, kuid reaalses maailmas toimuvat vaadates võib üsnagi kindel olla, et reaalselt kasutatavate tehnoloogiate edetabelisse nad niipea veel ei jõua,” rääkis Seero. “Kindlasti üritatakse neid siin-seal kasutada, kuid enne mainstream-lahendusteks saamist peavad need suutma end tõestada.”

Mobiili- ja töölauarakenduste loomiseks pöördusid arendajad sel aastal enim Electroni, React Native’i ja Cordova poole, samas kui enim huvi suutis pakkuda Tauri, mis jäi tänavu enimkasutatud raamistike esikümne viimasele kohale. Kui aga vaadata, milliste raamistikega arendajad kõige parema meelega uuesti töötaks, hõivavad edetabeli esimesed kohad Tauri, Capacitor, Electron ja React Native.

JavaScripti flavourite maailmas püsib vankumatu liidrina TypeScript, mille kasuks otsustab uuringu kohaselt 69% vastajatest. Väiksemas mahus kasutavad arendajad oma töös ka Elmi, Flowd ja CoffeeScripti. Runtime’ide vaates on kõige menukamaks valikuks jätkuvalt Node, mida kasutab enam kui 71% vastajatest, samas kui utility’te vaates haarasid edetabelis esikoha endale ESLint ja Prettier.

“On näha, et JavaScripti maailm on endiselt pöörase kiirusega arenemas, kuid suuremate projektide jaoks usaldatakse pigem tehnoloogiaid, mida on olnud võimalus aastate jooksul valideerida. Saab olema huvitav näha, kas ja millal uued tegijad kanda kinnitada suudavad,” lisas Seero.

Täispika uuringuga saab tutvuda siin.

Liitu uudiskirjaga