Robotex 2016 – põrusime täiega, aga ka see on kasulik

Kõik aastad pole ühesugused. Nii juhtuski selleaastasel Robotex 2016 võistlusel, et ükski Uptime´i toetatud seitsmest võistkonnast ei pääsenud poodiumile. Sellest pole aga midagi, sest palju rohkem on nüüd kogemustest õppida.

„Kui eelmise aastaga võrrelda, siis võib öelda, et põrusime täiega,“ võtab Uptime´i tehnoloogiajuht ehk CTO Raimo Seero kokku Robotexil toimunu. “Uptime´i toetatud võistkonnad ei pääsenud esikolmikusse, kuid samas on kõigele vaatamata jube hea tunne,“ ei lase ta end edetabelikohtadest häirida. „Saime väga väärtusliku õppetunni.“

„Tõeline innovatsioon ei tule evolutsioonist, vaid revolutsioonist,“ ütleb Uptime´i CTO pärast mõttepausi küsimuse peale, miks siis seekord teisiti läks. „Kui meie tuunisime roboteid olema paremad kui eelmisel aastal (joonejärgimises näiteks 21 sekundi asemel ajaga alla 13 sekundi), siis olulise õppetunni andsid hoopis Itaalia võistkonnad, kes võtsid kõik poodiumikohad endale 6-7 sekundi kanti jäävate tulemustega. See õpetas meile, et mõtlema peab nö kastist väljas ja ainult olemasoleva täiustamisest ei piisa.“

Robotex 2016: Saku tiim stardib joonejärgimisel. Robotex 2016: Saku tiim stardib joonejärgimisel.
Saku huvikeskuse tiim Robotexil LEGO joonejärgimisvõistlusel.

Itaallased olid Robotex 2016 LEGO joonejärgimisel küll vanemate LEGO robotitega,  mille jupid pärit kohati lausa 90ndatest ning kasutasid teistsugust disaini ja varuosasid. Ehk nad olidki oma ülesandele lähenenud nö väljaspool kasti mõeldes. Roboti start ja alglaadimine peale nupuvajutust võttis küll aega mitu sekundit ning samal ajal sööstsid konkurendid stardijoonelt juba rajale, kuid järgnes võitjate ülikiire rajaläbimine ning kõik teised jäeti kaugele seljataha. Kiirusele andis juurde ka roboti etteulatuv „pöörav“ pea, mis vaatas kurvidesse.

„See on tore, kui käid laste robootikavõistlusel ja seal nähtu tuletab meelde vana tõe, et teistest arvestatavalt parem olemiseks (võtame või näitena Eesti ettevõttena välisturule eduka sisenemise) ei piisa sellest, et teed nii, nagu kombeks ja püüad paremini,“ lisab Raimo Seero, „peab olema valmis ka mõtlema nö väljaspool kasti ja võtma riske, et silmapaistvalt teistest üle olla.“

Saku huvikeskuse võistlejad Robotexil.
Saku huvikeskuse võistlejad ja nende juhendaja Toomas Jõgi.

Robotex 2016 võistlustel osales Saku huvikeskusest kuus Uptime´i toetatud võistkonda. Kaks neist Folkrace´il, kaks LEGO joonejärgimisel ning kaks LEGO Sumol.

Uptime toetas ka Kostivere tüdrukutetiimi, mis osales Robotexil LEGO joonejärgimises.

Kostivere tüdrukutetiim koos juhendajaga Robotex 2016 võistlusel.
Kostivere tüdrukutetiim koos juhendaja Kuldar Saaremäega.

„Seekord läks Robotexil oodatust kehvemini,“ tõdeb ka Kostivere tiimi juhendaja ning robootikaringi juht Kuldar Saaremäe, „põhjuseks, miks lõpptulemus polnud nii hea kui oodati, oli see, et terve üritus oli ajagraafikust maas ning ära jäi nullring, mille kaudu oleks kindlasti saanud oma tulemust parandada. Võistlejatele meeldis aga kõige rohkem see, et nad said Uptime’ilt saiakesi. Kuna ajagraafik oli tugevalt nihkes, olid lapsed väsinud ja väike amps õigel ajal mõjus väga turgutavalt.“

Kostivere tüdrukutetiim LEGO joonejärgmisvõistlusel.
Kostivere tüdrukutetiim LEGO joonejärgimise stardis.

Kostivere tiimi roboti juures oli sel aastal täielikult muudetud disaini ning osaliselt ka juhtprogrammi. Kuldar Saaremäe võtab kokku kaks olulist asja, mida nad sel aastal Robotexilt õppisid: „Ei ole mõtet vahetult enne võistlust hakata muudatusi tegema ja alati peaks olema valmis kaks programmi.“

Põhieesmärk sai aga Robotexil täidetud kõigi jaoks – robootikahuvi on tekitatud, robotid said täiuslikumad kui kunagi varem ja just seda oligi vaja.

Uptime on järgmisel aastal kindlasti Robotexil tagasi, sest koos võistkondadega sai nii palju õppida, et muud varianti polegi. Sel aastal toetati seitset tiimi, kes võistlesid Uptime´i punastes särkides.

16 000 robootikahuvilist – võimas tulevikuplatvorm

Euroopa suurimal ja maailmas ilmselt suuruselt teisel robotivõistlusel Robotex 2016 osales sel aastal ligi 16 000 külalist. Sellega ületas võistlus eelmisel aastal saavutatud 14 tuhande piiri. Selline suur arv robotihuvilisi tähendab, et uue tehnoloogia vastu on huvi kasvamas ja kuna enamus külastajatest olid lastega pered, siis järelkasvu selles valdkonnas on võimsalt tulemas.

Kokku osales 23 võistlusel 912 robotit 20 riigist. Võistlejate arvu poolest oli esikohal Eesti 1803 osalejaga, järgnesid Läti 145 ja Leedu 88 võistlejaga. Noorim võistleja oli nelja- ning vanim 69-aastane.

Uutest aladest tõmbas enim publiku tähelepanu mõttejõu võistlus, kus võistlejad pidid roboteid juhtima peas asuva ajuskänneriga.

Robotex ja maskott

Liitu uudiskirjaga