Native, hübriid või PWA mobiiliäpp – milline on sinu ettevõtte jaoks õige?

Mobiiliäppide loomise juures on üheks kõige suuremaks küsimuseks selle kõrval, kas rakendust üleüldse vaja on, see, mis tehnilise lahenduse kasuks otsustada – native, hübriid või PWA. Uptime’i tehnoloogiajuht Raimo Seero heidab pilgu kõigi kolme valiku headele ja halbadele külgedele.

Native-mobiilirakendus

Native mobiiliäpp on rakendus, mis on loodud konkreetselt kas Androidi või Apple’i seadmete jaoks, kirjutatud platvormi jaoks kõige paremini sobivas keeles ning pakub õigete valikute tegemise korral ka kõige paremat kasutuskogemust. See tähendab ühtlasi aga ka seda, et iga platvormi jaoks tuleb kirjutada nullist uus koodibaas ning iga muutuse rakendamiseks ka igat koodibaasi eraldi muuta.

Native-äppide tugevuseks on nende võimekus ära kasutada kogu riistvaralist võimekust, mida seade pakkuda suudab, alates kaamerast, lõpetades GPSiga. Riistvaralise võimekuse kõrval on võimalik hõlpsamini luua ka visuaalne lahendus, mis sobib Androidi või iOS’i  disainikeele ja UX-loogika kõige paremini, kuna erinevalt hübriid- või PWA-rakendustest ei ole tarvis silmas pidada teisi platvorme.

“Mis teeb aga native-äpid mõneti ebasoositavaks on nende kulufaktor ja suur halduskoormus, seda peamiselt uuenduste kasutajateni jõudmise kiiruse näol,” lausus Seero. “Kuna iga platvormi jaoks on sisuliselt nullist vaja luua uus rakendus, tähendab see ühe rakenduse asemel kahe erineva rakenduse loomist, mida tuleb ka jooksvalt hallata ja mida peab individuaalselt muutma, kui soovitakse tutvustada mõnd uut funktsionaalsust.”

Seega sobivad native-rakendused kõige paremini siis, kui vajadus konkreetset riistvara maksimaalsel tasemel ära kasutada on täiesti vältimatu, näiteks mängude puhul.

Tuntud native-mobiilirakendusteks on näiteks WhatsApp, Waze ja Pokemon Go.

Native-rakenduste suurimad eelised:

  • Võimalus riistvara selle võimete piiril ära kasutada
  • Võimalus pakkuda platvormiga kõige paremini sobivat UI- ja UX-disaini
  • Parim jõudlus, kiirus ja turvalisus

Native-rakenduste suurimad puudused:

  • Kõrged arendus– ja hoolduskulud
  • Pikem time-to-market aeg, mis on tingitud mitme erineva rakenduse loomise vajadusest

Hübriidrakendus

Hübriidrakenduste puhul luuakse rakendus, mis töötab ühtemoodi hästi nii Apple’i seadmetel kui ka Androidis. See tähendab, et kõikide platvormide jaoks loodud rakendused jagavad ühtset koodibaasi ning kui midagi on tarvis muuta, siis tuleb koodi muuta vaid ühes keskses kohas ning muutused rakenduvad kõikidel platvormidel.

Kuna hübriidrakendused jagavad ühte keskset koodibaasi ning disainiloogikat, siis tähendab see mõnevõrra piiratud võimalusi luua platvormipõhiseid UI- ja UX-lahendusi. “See ei ole ületamatu probleem ning õigete otsuste langetamise korral ei paku hübriidäpid kasutajatele kehvemat kasutuskogemust. Siiski on see midagi, mis tuleks arvesse võtta,” sõnas Seero.

Võrreldes native-mobiiliäppidega on hübriidrakenduste loomine kordades kiirem ja soodsam, seda seetõttu, et koodi tuleb kirjutada vaid üks kord, native-rakenduste kahe või kolme korra asemel. Niisamuti on võimalik olulisel määral kokku hoida ka ajakulu arvestuses ja valmis toode jõuab kiiremini turule. Tuntud hübriidäppideks on näiteks Gmail, Instagram, Evernote ja Amazon AppStore.

Hübriidäppide suurimad eelised:

  • Soodsam ja kiirem arendusteekond
  • Lihtsam hallatavus ja kiiremad uuendused
  • Piisav kõige jaoks, mis ei vaja paljusid animatsioone või täielikult platvormipõhise disainifilosoofia kasutamist

Hübriidäppide suurimad puudused:

  • Piiratumad UI- ja UX-disainivailikud
  • Native-äppidega võrreldes piiratum jõudlus ja ligipääs riistvarale

PWA-rakendused

PWAd ehk progressive web applicationid erinevad hübriid- ja native-mobiilirakendustest peamiselt selle poolest, et need polegi klassikalises mõttes mobiiliäpid, vaid pigem kindlate parameetrite järgi optimiseeritud veebiäpid, mida saab osade platvormide puhul kasutada kui tavalisi mobiilirakendusi. Seega tasub neist mõelda kui veebilehtedest, mis Androidis avatuna käituvad kui mobiilirakendused.

PWAd on optimiseeritud pidades silmas mobiilseadmeid kasutavate inimeste vajadusi ning Androidi puhul on kasutajatel võimalus kindlatele tingimustele vastavaid PWAsid ka seadmesse alla laadida, mis tähendab, et neid saab kasutada justkui traditsioonilisi mobiiliäppe.

“Õigesti loodud PWAd suudavad ületada piiratud riistvaralisest ligipääsust tingitud probleemid ning pakkuda kasutajale üsna palju,” lausus Seero. “Need suudavad kuvada sisu ka ilma internetiühenduseta, saata push-teavitusi ning kasutada ära seadme kaamerat või GPSi.”

Niisamuti on PWAde loomine oluliselt kiirem ja odavam, lisaks on need märksa lugupidavamad lõppkasutaja seadmes ruumi ja ressursside kasutamise osas. Keskmiselt on PWA äpid kuni 75% väiksemad ning nende loomine on võrreldes native-mobiilirakendustega suurusjärgus 2-3 korda kiirem ja soodsam.PWAdest annab hea ülevaate ka allolev video:

PWA suurimad eelised:

  • Kiire ja soodne arendusprotsess
  • Väikesed mahud ja suur jõudlus
  • Hea kasutuskogemus ja lai platvormide tugi

PWA suurimad puudused:

  • Apple’i ökosüsteemi toe puudumine
  • Mõnevõrra piiratud ligipääs riistvarale

Soovid meie tuge äpi loomisel?

Rando Siimon

Äriarendusjuht

Võta ühendust

Liitu uudiskirjaga