Mida tuleks silmas pidada arendusplatvormi valimisel? 

Asudes ettevõtte jaoks arendama uut rakendust, on enne päriselt tegudele asumist vaja jõuda selgusele selle osas, millist tehnoloogiat uue toote jaoks kasutada. Erinevaid aspekte, millele mõelda, on küll kümneid, kuid mõned kõige olulisemad neist on järgmised.

Töökindlus, paindlikkus ja pikaajalisus

Pea igal loodava rakenduse puhul on eeldus, et see töötab just nii kaua, kui ettevõte nõuab. See tähendab omakorda seda, et tehnoloogia, mis lõpplahenduse loomiseks valitakse, peab suutma ajaga kaasas käia – see peab suutma teha kõike vajalikku täna, aga ka homme ning viie aasta pärast.

Lisaks tehnilisele vastupidavusele tasub mõelda ka skaleeritavusele: hetkel võib rakendust kasutada neli inimest ning see peab suutma teha kolme asja, kuid äkki paari aasta pärast peab see suutma teenindada miljonit inimest ning suutma täita tuhandet erinevad funktsiooni.

Niisamuti on olulisel kohal platvormi valimisel see, kas sellega saab päriselt teha seda, mida ettevõte hetkel vajab – mõni lahendus võib küll huvitav tunduda, kuid kui see pole loodud konkreetset probleemistikku silmas pidades, ei ole sellest ka kuigi palju kasu. Selle kõrval tasub ka silmas pidada, kas tehnoloogiat ümbritsev laiem ökosüsteem vastab konkreetsetele vajadustele.

Seega on enne platvormi valimist oluline selgeks teha, kes või mis on tehnoloogia taga ning kas tegu on mööduva trendiga, millele kaob tugi loetud kuude pärast, või on tegu tehnoloogiaga, mida võib südamerahus kasutada veel aastaid, kuna see suudab kasvada koos ettevõttega ning pidevaid täiendusi, parandusi ja uuendusi on alati lisandumas.

Kas osavaid inimesi on saada?

Sama oluline kui tehnoloogia ise, on ka inimesed, kes seda kasutada oskavad. Pole eriti keeruline leida platvorme, mis suudavad teha kõike, mis vaja, kuid tööturul võib leida vaid käputäie inimesi, kes seda päriselt kasutada oskavad. See võib luua olukorra, kus ühe eksperdi loodud rakenduse juurde on pea võimatu leida teist inimest või arenduspartnerit, kes oskaks seda edasi arendada, probleeme lahendada või järgmisele tasemele viia.

Sestap tasuks enne mõnele tehnoloogiale pühendumist end turuolukorraga kurssi viia: kui palju on ressursse saadaval ning kas arendus saab olla jätkusuutlik.

Laiem ökosüsteem

Viimaks tasub vaadata ka veidi laiemat pilti: kui pühendad end mõnele tehnoloogiale, siis on vaid kasulik, kui saad seda kasutada võimalikult paljudel erinevatel juhtudel. Kui valid iga lahenduse arendamise jaoks omaette nišš-toote, võid end õige pea leida olukorrast, kus iga väiksemagi muudatuse või täienduse jaoks on vaja pöörduda erineva partneri poole.

Seega tasuks võimalusel valida arendustegevuste aluseks platvorm, mis suudab ära teenindada suuremad front-endi vajadused, olulisemad back-endi nõuded ning töötab veatult nii veebilahenduste, mobiililahenduste kui ka pilvelahenduste juures.

See kõik on viinud .NETi meeletu populaarsuseni

Kõike eelnevat arvesse võtta ei saa ilmselt imestada, miks on arendusmaastikul aastast-aastasse järjeks populaarsemaks muutunud Microsofti loodud .NET platvorm: see seob kokku kõik vajaliku ja siis veel veidi.

Mis aga täpsemalt .NETi sellise eduni viinud on?

See pakub kindlust

.NET loojaks on Microsoft ning firma pöörab sellele endiselt märkimisväärsel hulgalt tähelepanu. See on loonud olukorra, kus ettevõtete juhtkonnad ning arendusmeeskonnad saavad olla võrdlemisi kindlad, et kui valida .NET täna, siis saab seda muretult kasutada veel ka homme, ülehomme ning kümne aasta pärast.

Viimane ei tähenda vaid seda, olemasoleva eest hoolitsetakse, vaid .NET ning sellega seotud lahendused täienevad pidevalt, pakkudes seega ka selget kindlust, et üldise arengu kõrval pakub .NETi kasutamine ka ettevõtete võimalust oma tooteid vastavalt vajadusele edasi arendada.

.NETi esimene versioon jõudis avalikkuse ette 2000-ndate alguses ning alles möödunud aasta lõpusirgel tõmbas Microsoft lõplikult katte .NET 5.0 versioonilt. Viimane näitab võrdlemisi selgelt, et see tehnoloogia ei ole kuskile kadumas.

Ohtralt ressursse

Kuna .NET on kasutuses olnud nõnda pikalt, on see ka loonud olukorra, kus seda tehnoloogiat mõistvaid inimesi on turul võrdlemisi palju – kas Uptime’i tiimist leiab kümneid arendajaid, kes mõistavad .NETi eripärasid ning keerukamaid nüansse. Kui panna selle kõrvale mõni uuem lahendus, mille oskajaid leiab Eestist vaid käputäie, on ärikriitiliste toodete loomiseks .NET võrdlemisi lollikindel valik – mis ka ei juhtuks, pärast mõningat otsimist on võimalik leida inimene või partnerettevõte, kes suudab süsteemi edasi arendada ning käimas hoida.

Pikaajaline kasutus on loonud .NETi ümber ka tugeva kommuuni, mis tähendab omakorda seda, et erinevatele porbleemidele leitakse lahendust võrdlemisi kiirelt. Kui konkreetne arendaja probleemile ise lahendust ei tea, siis võib olla üsna kindel, et kolm aastat tagasi oli Johnil Londonist täpselt sama probleem ja probleemi lahendus on internetiavarustest lihtsasti leitav.

.NET kasvab koos ettevõttega

.NETi üheks suureks müügiargumendiks on ka selle haare: see on ideaalne valik pea igaks arenduse etapiks ning võib olla kindel, et see ei muutu pudelikaelaks ka loetud aastate pärast, mil on vaja toodet skaleerida ning viia see järgmisele tasemele. Seega pole imestada, et .NETi kasutavad väikesed idufirmad oma esimeste MVPde loomiseks, aga ka suured miljarditesse eurodesse ulatuvate käivetega firmad, kelle puhul pole valikuks, et tehnoloogia kasvule või stabiilsuse tagamisele ette jääks.

Laiad kasutusvõimalused

Kindlasti ei saa .NETi eduloo juures märkimata jätta seda, kui paljut erinevat see võimaldab. .NETil põhinevad teenused alates veebiteenustest ja mobiiliäppidest kuni keeruliste pilvelahenduste ja suurte back-end süsteemini välja. Sama peegeldub ka .NETi loomises: vahet pole, kas teha seda Linuxil, Windowsil või Macides, .NET töötab kõikjal kenasti ning ilma probleemideta.

Eelnev loob olukorra, kus ühte tehnoloogiat on võimalik kasutada pea kõikide ettevõttes esinevate vajaduste rahuldamiseks, mis loob kuluefektiivsema ning loogilisema arenduskeskkonna.

Kui peaks siiski selguma, et .NET sinu ettevõtte arendusvajadusi ei rahulda, leiab turult ka mitmeid teisi tuntud alternatiivne – näiteks Java, PHP ning Node’i. Võid olla kindel, et valitud arenduspartner aitab konsultatsioonide käigus kõige paremini sobiva tehnoloogia välja valida.

Tahad näha, mida on päriselt .NETi kasutades loodud? Vaata meie tehtud töid siit.

Liitu uudiskirjaga