5 soovitust peale Robotexi: milline robot võiks olla jõuluvana kingikotis?

Kohe lõpeb maailma üks suurimatest robootikavõistlustest Robotex. Et sellele võistlusele ikka järelkasvu jätkuks ning robot hirmu ei tekitaks, vaid et robootikaga huvi probleemide lahendamise vastu tekiks, soovitavad Saku huvikeskuse robootikaringi juhendaja Toomas Jõgi ning tarkvarafirma Uptime tehnoloogiajuht Raimo Seero, millised robotid oleksid praegu Jõuluvana kingikotti kõige paremad.

  1. LEGO Mindstorms EV3

LEGO robootika klassika, mis sobib ideaalselt tõsisemale robotihuvilisele ja lapsevanemale, kes ei pelga kallimat hinda. Mindstorms EV3 robotid võistlevad edukalt ka tänavusel Robotexil. Kui laps legodega mängib, siis on Mindstorms talle samuti põnev.

  1. Meet Edison 2

LEGO klotsidega kokkusobiv, kuid soodsa hinnaga ja lihtne, programmeeritav ning paljude lisavõimalustega robot. Selgeks plussiks Edisonil on Hasso Tepperi tõlgitud juhendid ja eestikeelne kommuun Facebookis, kust saab uusi ideid ning teistega oma töid jagada. Robotit on võimalik osta ka Eesti poodidest ilma nädalatepikkuse postipaki ootamiseta. Võiks võtta lausa kaks Edisoni, sest neid saab kokku ühendada veelgi keerukamate masinate, näiteks printerite ehitamiseks.

  1. VEX

Veel üks LEGO sarnane robootikakomplekt, aga standartkomplektis on väga palju detaile ja huvitavamaid sensoreid kui teistel sama hinnaklassi toodetel. Näiteks VEX IQ Starter Kit´il on üle 850 erineva komponendi.

  1. Ubtech Jimu 3D

Selle komplektiga on võimalik teha väga keerukaid mehhanisme, neid liikuma, rääkima ja tantsima panna. Roboti saab endale kiirelt osta ka Helsingist Elisa esinduspoest, kui Hiinast tellimisega juba hiljaks on jäädud.

  1. Bee-Bot

Kui tahad juba väga varakult alustada, siis see käsklusi täitev mesimumm sobib lastele alates 3. eluaastast. Mõned lasteaiad juba kasutavad Bee-Botte oma lastega tehnikamaailma sukeldumiseks.

Robotexi võistleja Kostivere tiimist ja robot on joonejälgimiseks valmis.

Robotexi selleaastastel võistlustel osales Saku huvikeskus Toomas Jõgi juhendamisel kuue võistkonnaga. Kaks neist Folkrace´il, kaks LEGO joonejälgimisel ning kaks LEGO Sumol.

Kõige parem on treenida eelmise aasta võistlusvideote põhjal, usub Saku tiimide juhendaja Toomas Jõgi. „Vaatame, mida eelmine aasta paremini tegime ja mida halvemini ja selle põhjal hakkame roboteid täiendama,“ lisab robootikajuhendaja ning meenutab ka eelmise aasta suurimat altminekut Robotexi võistlusel: „Vastase sahk oli valget värvi ja meie robot pidas seda hoopis äärejooneks.“

Seda, et vigadest õpiti, tõestab Robotexi proovipäeval tehtud sõit: masin sai sel aastal kõige parema tulemuse. „Äkki tuleme siis kolme hulka?“ loodab Toomas Jõgi.

Eesti tarkvaraarendusfirma Uptime toetab Robotexil kokku seitset tiimi. Nende hulgas toetatakse teist aastat Kostivere tüdrukutetiimi.

„Tüdrukute võistkond oli meie meelest väga lahe ja aktiivne ning tahame, et naisi oleks rohkem IT-s,“ põhjendab Uptime´i tehnoloogiajuht Raimo Seero, „soovime toetamisega suurendada inimeste pealehakkamist.“

Raimo Seero lisab, et tegelikult pole eesmärgiks see, et kõik robotiehitajad läheksid pärast IT-d õppima. „Hea, kui võetakse ette ja tehakse midagi lahedat,“ ütleb ta ja loodab, et igasuguseid masinaid vaadatakse pärast robootikaga tutvuse tegemist hoopis teise pilguga kui enne ning saadakse aru, mis selle tehnika taga on.

(Uptime´i pressiteade, 2.12.2016)

Liitu uudiskirjaga